• ALTIN (TL/GR)
  787,41
  % -0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6569
  % -0,34
 • € EURO
  15,2295
  % -0,36
 • £ POUND
  18,2928
  % -0,34
 • ¥ YUAN
  2,1456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1751
  % -0,38
 • BITCOIN/TL
  505582,128
  % 0,87
 • BIST 100
  %

Parasını Doğru Kontrol Edemeyenler Buraya

Parasını Doğru Kontrol Edemeyenler Buraya

Geliriniz ve giderinizi ayarlayamayıp cüzdanınız hakkında bir türlü söz sahibi olamıyor musunuz? Gerçekten bu konudan yakınan belki de milyonlarca insan vardır… Bu sorunun sebepleri ve çözüm önerileri Ticaretkolik’te…

Dilediğim Mükemmeliyette Yapamıyorum
Sorun: Mükemmel bir parasal yönetim sisteminizi kurana kadar bekleyen bir mükemmeliyetçisiniz ve bu nedenle bütçe yapmaya başlamıyorsunuz.

Çözüm: Hemen bugün bütçe yapmaya bir yerden başlayın. Bırakın en mükemmeli olmasın. Birkaç kategorideki harcamalarınızı planlamakla bütçeye ilk adımınızı atın. Zaman içerisinde hem geliştirebilir, hem değiştirebilirsiniz.
Kendinize hatırlatın, hiç olmamasındansa, mükemmel olmayan bir bütçe daha iyidir.

Bütçe Planlaması Çok Karışık

Sorun: Kişilerin bütçe deyince genel algısı, “çok karışık, çok zor, ben beceremem” şeklinde oluyor.

Çözüm: Bu sizin için yeni bir alışkanlık oluşturmak demek. Basit düşünün ve en kolay tarafından işe başlayın. Fatura, kira, ulaşım gibi harcamalarınızın aylık genel giderlerini yazın. Her harcamanızı da not edin ve günde 5 dakikanızı vererek nereye ne harcadığınızı kontrol edin.
Kendinize hatırlatın: Bilmediğiniz şeyleri yönetemezsiniz. Paranızı yönetebilmenizin altın anahtarı nereye ne harcadığınızı bilmek.

Beklenmedik Sorunlar

Sorun: Kişiler başlarına beklenmedik bir olay geldiği zaman o an içinde bulundukları durumlara odaklanıyor ve diğer konuları aksatabiliyorlar.

Çözüm: Başınıza gelebilecek beklenmedik durumlara karşı bir acil durum fonu oluşturun. Burada en az 3 aylık hatta 6 aylık temel giderleriniz kadar bir birikim hazırlayın.

Kendinize hatırlatın: Acil durumlar dışında, önünüzde sizi bekleyen büyük harcamalar (evlilik, bebek.. gibi) varsa bunlar için de önceden hazırlık yapmaya başlamalısınız.

Kredi Kartı İle Bir Anda Yapılan Harcamalar

Sorun: Kampanyalara, indirimlere, fırsat epostalarına karşı koyamamak ve alışveriş sitelerine kayıt ettiğiniz kartla anında harcama yapmak.

Çözüm: Alışveriş sitelerinde kayıtlı olan kredi kartlarınızı silin. Her satın alma kararınızdan hemen önce kendinize 5 dakika düşünme süresi tanıyın. Bu sürede bütçenizde o anki harcamanız için yer var mı bir düşünün.

Kendinize hatırlatın: Kampanyalar, indirimler, fırsatlar… hep olacak. Önemli olan bütçenizde bu harcamalara yer olup olmadığı.

Cimri Değilim, Çok Cömertim Düşüncesi

Sorun: Bir çok kişi başka birisi için bir harcama yaparken cömertliğinin sınırlarını genişletmeye meyilli olabiliyor ve bütçe akıldan uçup gidiveriyor.

Çözüm: Bütçeniz dahilinde hediyeler alın. Fiyatı uygun olan bir hediye değersiz olmadığı gibi çok anlamlı olabilirken, çok daha pahalı olan bir hediye anlamsız olabilir.

Kendinize hatırlatın: Hediyenin değeri fiyatıyla değil, hediye alınan kişiyi düşünerek ona özel alınması ya da hazırlanmasıyla ölçülür.