• ALTIN (TL/GR)
  490,31
  % 0,28
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  319577,742
  % -0,79
 • BIST 100
  1.408,81
  % 0,65

Para Kazanmaya Başlayınca İlk Ne Yapılmalı?

Para Kazanmaya Başlayınca İlk Ne Yapılmalı?

İlk para kazanmaya başlandığında ilk düşünülen şey “şimdi bu parayı nasıl değerlendirmeliyim?” oluyor. Ticaretkolik olarak para kazanmaya başlayınca yapılması gereken ilk şeyler nelerdir? sorusunun cevabını sizler için derledik.

Para kazanmaya ilk başladığınız anda o paranın sıcaklığıyla para harcamaya meyilli olacaksınız. Bu içeriği okumanız ardından ilk olarak paranızı çarçur etmeden bir banka hesabında yada yastığınızın altında güvene almanız gerekiyor. Yani paranın harcanmayacağından ve gereksiz yerlere savurulmayacağından emin olmalısınız. Zaten dünya kadar para bitmez dediğiniz miktarlar bile o kadar hızlı erir ki farkına varamadan bütün bir dönem kazandığınız para ellerinizden kayıp gidebilir. Bu nedenle olabildiğince paranızı sabit ve elde tutmalısınız.Ardından yatırımlar çorap söküğü gibi gelecektir.

Her Zaman Finansal Bir Hedefiniz Olsun

Kısa, orta ve uzun vadeli finansal hedefler koyun. Daha sonra bu hedeflerinize vaktinde ulaşmak için çalışmaya başlayın. Bu hedefleri belirlerken akılcı ve ulaşılabilir hedefler olmalarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Kısa vadede ulaşmanız mümkün olmayan hedefler koymanız, gerçekleşmediklerinde moralinizi bozacaktır.

Acil Durumlar İçin Bir Miktar Paranız Her Zaman Bulunsun

Acil durumlar için kenara bir miktar para atmanız sizin hiç beklemediğiniz bir anda ansızın sorun yaşadığınız anda sizi kurtaracak bir hamle olacaktır. Bu miktar yaptığınız iş yada hayatınızın durumuna göre değişiklik gösterebilir ama acil durum bütçesi her zaman bir kenarda bulunmalı.

Hayatınızın Her Alanı İçin Bütçeler Çıkarın

Finansal hedeflerinizi belirlediğinize göre şimdi onlara ulaşmak için bütçe hazırlamanız gerekiyor. Böylece paranızın nereye gittiğini görebilirsiniz. Bütçe için zaman ayırın, esnek olun ve ay sonunda işler planlandığı gibi gitmezse moralinizi bozmayın. Zamanla harcamalarınızı daha iyi idare edeceksiniz. Unutmayın, en temel kural: gider gelirden az olmalı.

Sürekli Olarak Birikim Odaklı Yaklaşın

Birikim için her ay gelirinizin en az %10’unu ayırın. Ailenizin yanında yaşıyor ve evin geçimini sağlamıyorsanız bu oranı daha da yükseltebilirsiniz. Birikiminiz düzenli olsun. Kendiniz biriktirmekte zorlanıyorsanız bireysel emeklilik sistemine girmeyi düşünebilirsiniz.

Geçmişten Kalan Borçları Kapatın

Para kazanmaya başlamadan önce aldığınız öğrenim kredisi ya da birikmiş kredi kartı borcunuz olabilir. Bu borcu ödemek için plan yapın. Borçlarınızı görmezden gelmek sorunu çözmez. Bütçenizi hazırlarken borç ödeme planınızı da ekleyin.