• ALTIN (TL/GR)
  787,00
  % -0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6197
  % -0,24
 • € EURO
  15,2071
  % -0,45
 • £ POUND
  18,3005
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  2,1397
  % -0,21
 • РУБ RUBLE
  0,1745
  % -0,31
 • BITCOIN/TL
  503775,145
  % 0,95
 • BIST 100
  %

Kredi Kartı Limiti Yükseltmenin Zararları

Kredi Kartı Limiti Yükseltmenin Zararları

Kredi kartları için kredi limitleri (ceza olmadan alabileceğiniz maksimum tutar), genel olarak kredi puanınıza göre belirlenir. Daha önce yaptığınız kredi kartı alışverişleri yada krediler sizin kredi puanınızı oluturur. Kredi puanınız ne kadar yüksekse o kadar yüksek limitli kredi kartı alabilirsiniz.

Gelirleriniz de sizin kredi kartı limitinizin belirlenmesinde büyük etki oynamaktadır. Sizin geliriniz ne kadar yüksek ise bankalar da o kadar yüksek ödeme yapabileceğiniz için kredi kartı limitinizi arttırır. Eğer ispatlayabileceğiniz geliriniz düşük ise kredi kartı almanız da o kadar güçleşecektir.

Gelirleriniz düşük ve puanınız düşük ise de kredi kartı alabilrsiniz sadece limitleriniz biraz düşük olabilir. Diğer taraftan geliriniz yüksek ve puanınız yüksek ise yine de kredi kartı limitini yükseltmenin zararları bulunmaktadır. Kredi kartları kullanışlıdır ve genellikle nakit ödemede elde edemeyeceğimiz faydalar ve indirimler sunar; ancak kredi kartı kullanırken bazı tehlikelerden kaçındığınıza emin olmalısınızç.

1- Kredi Puanınızı Düşürür

Kredi puanınızın yüzde 30’luk bir bölümü mevcut kredinizin ne kadarını kullandığınıza dayanmaktadır. Kredi kartı borcunuzun kredi limitlerine bu oranı, kredi kullanımınız olarak bilinir. Kredi kullanımınız ne kadar yüksekse veya kredi kartı borcunuz kredi limitinize ne kadar yakınsa, kredi puanınız o kadar fazla zarar görür.

Bir kredi kartında üst limite ulaşmak, kredi puanı için oldukça kötü; tüm kredi kartlarınızda üst limite ulaşmak ise çok daha kötüdür. Neyse ki, kredi puanınız borcunuzu ödediğinizde geri kazanılabilir, ancak önce daha fazla borç yaratmayı bırakmanız gerekir.

2- Kredi Kartı Borcu Kredi Veren Kişileri Tedirgin Eder

Üst limite ulaşılmış kredi kartı borçları, bir ipotek veya araç kredisi başvurusunda reddedilmenize yol açabilir. Kredi başvurusunda bulunduğunuzda, banka mevcut kredinizin ne kadarını kullandığınızı kontrol eder. Kredi kartı borcunuz çok yüksekse, bankalar bunu zaten elinizde altından kalkabileceğinizden daha fazla borcunuz olduğuna dair bir işaret olarak kabul eder.

3- Kredi Limitlerinizi Aşırabilirsiniz

Borcunuz kredi limitinizin hemen altında tutsanız bile, bakiyenize finans ücretleri uygulandığında kredi limitinizi aşabilirsiniz. Borcunuz kredi limitinizi aştığında, sizi limitinizin daha da üzerine çıkaracak ilave cezalar uygulanabilir. Özellikle, yaptığınız aylık ödeme faizlerden başka neredeyse hiçbir şeyi karşılamayan asgari ödeme ise bu tutarı aşağı çekmek oldukça zor olabilir.

4- Borcunuzu Ödemekte Zorluk Çekersiniz

Kredi limitinize bağlı olarak, üst limite ulaşmış bir kredi kartı borcunun (özellikle her ay yalnızca asgari ödeme yaparsanız) geri ödemesi yıllar alabilir. Borcun tamamını geri ödemeyi planlayabilirsiniz, ancak diğer beklenmeyen masraflar, ödeme tarihi yaklaşırken bunu yapmayı çok zorlaştırabilir.

5- Cezalara Dikkat Etmek Gerekiyor

Kredi kartı şirketleri, kredi limitinizi aşarak kredi kartı şartlarınızda temerrüde düşerseniz, kredi kartı faiz oranınızı artırma hakkına sahiptir. Ceza oranı, kredi kartı şirketinizin alabileceği en yüksek faiz oranıdır ve kredi kartı şartlarınıza bağlı olarak yüzde 30 veya daha fazla olabilir. Yüksek borçlara uygulanan yüksek faiz oranı felaket olabilir çünkü bu, yalnızca faizi ödemenizi sağlayan ve borcunuzu azaltmayan yüklü aylık ödemeler yaptığınız anlamına gelebilir.

6- Asgari Ödeme Tutarlarınız Artar

Kredi kartınızın asgari ödemesi, kredi kartı borcunuzun boyutuna bağlıdır. Borcunuz arttıkça, aylık asgari ödemeniz de artar. Kredi kartınızın üst limitine ulaşmanız, her ay ödemeniz gereken tutarı arttırır. Eğer halihazırda bir bütçede sabit kalmakta ve ay sonunu getirmekte sorun yaşıyorsanız, daha yüksek bir asgari ödeme, finansmanınızı daha da zorlar.Asgari ödeme tutarlarının ödenmesi ardından faiz de ödediğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.