• ALTIN (TL/GR)
  489,21
  % 0,05
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  324486,389
  % -0,54
 • BIST 100
  1.408,81
  % 0,65

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Ülkemizde yüksek fiyatlardan dolayı çok tercih edilen ikinci el araç alımı, giderek riskli bir işlem haline geliyor. Sürekli olarak alıp satış yapan kişilerden alınan araçlar arızalı, boyalı hatta bir çok parçası değişmiş olabiliyor. Bu nedenle olabildiğince güvenilir kişilerden araba almakta fayda var. İkinci el araba almanın riskleri nelerdir? bu konuda size bilgiler vereceğiz.

1-  Araba Bütçesini Düzenleyin

Arabayı almak hiç sorun değil, parayı verdiğinizde istediğiniz model ve marka aracı alabilirsiniz fakat bütçe planlamanızı doğru yaparak ilerleyen dönemlerde sorun yaşamamaya dikkat etmelisiniz. Aldığınız aracı borç ile alacaksanız borcu geri ödeyebilir olmalısınız.

2-  Araba Size Uygun Mu?

Aile arabası , spor araba , iş arabası , kamyon , tır gibi bir çok araç çeşidi bulunmakta. Alacağınız aracı neden alacağınızı düşünerek bu düşünceye uygun çeşit araç almanızda fayda var. Bu sayede işlerinizi karşılayacak aracı almış olursunuz. Ardından araca sığamadığınız yada işinizi karşılamadığı için arabayı satmak zorunda kalabilirsiniz.

3-  Arabanın Piyasası Ne Kadar?

Araba alırken ilk bakacağınız şey aracın denklerinin satış fiyatlarıdır. Aracın denklerinin satış fiyat ortalaması sizin alacağınız araç için istenen fiyattan daha düşükse aracınızı değerinden yüksek fiyata alıyorsunuz demektir. Bu nedenle arabanın piyasa fiyatını öğrenmeden araba almanız sizi zarara sokabilir ve fazladan ödeme yaparak bir araba almış olursunuz.

4-  Ödeme Yapmadan Önce Arabayı Görün

Yüksek bütçelerin döndüğü alım satımlarda kişiler sahibi dahi olmadıkları arabalar için kaporalar hatta arabanın bedelini kişilerden almaktadır. Bu şekilde dolandırıcılık olaylarına karışıp emeklerinizi kaybetmemeniz adına aracı görmeden kapora göndermemelisiniz.

5-  Aracı Expertize Götürün

Aracınızda bulunan değişen parçalar gelecek günlerde arabanızın sürekli arıza vermesine neden olabilir. Hasarlı bir araç almanız aldığınız aracın sürekli olarak sıkıntılar yaratmasına neden olabileceği gibi daha sonra ihtiyaç halinde satmak istediğinizde de sizi zor duruma düşürmektedir. Bu nedenle ikinci el araç alırken dikkat etmeniz gereken önemli faktörler arasında Expertiz de bulunuyor.

6-  Bilir Kişi veya Sigortalarla Görüşün 

Ne kadar arabadan anlasanız da teknolojik bir aletten tam anlamıyla anlayamayabilirsiniz. Bilir kişi ve sigorta şirketleri ile görüşerek alacağınız arabanın kalitesi ve fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz.