• ALTIN (TL/GR)
  489,24
  % 0,06
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323670,530
  % -0,53
 • BIST 100
  1.408,81
  % 0,65

Dolar Gece Neden Düştü? Stop-Loss

Dolar Gece Neden Düştü? Stop-Loss

Dün gece bir anda dolar neden yükseldi? sorularının cevabı Ticaretkolik’te… Sert hareketlerle dolar’ın 6 lira üzerine çıkma sebebi nedir? Stop-loss nedir? Tüm detaylar Ticaretkolik’te…

Giderek alevlenen ticaret savaşları sonrası ekonomilerdeki resosyon korkusu devam ederken ABD Başkanı Trump cepheyi genişletmekten çekinmiyor. Trump’un ticaret savaşlarına yeni bir cephe daha eklemesi dün gece dolar/yuan kurunu 7.18’e çekti. Tüm gelişen ülke paralarına baskı onlamına gelen bu hareket ilk etkisini TL üzerinde gösterdi.

Döviz piyasalarındaki kısa vadeli dalgalanmaların sebebi , bazı panik yatırımcıların dolar almaya başlamasıyla sığ piyasada fırlayan kurun stop-loss emirleri tetiklediğini ve bu yüzden kurun daha da yukarı gittiğini belirtiyor.

20 Dakika Gibi Bir Sürede Dolar Fırladı

Piyasaların en sığ olduğu dönemde 20 dakika gibi kısa sürede yaşanan gelişmelerin etkisiyle dolar kuru 6.4050’e kadar yükseliş kaydetti. Euro ise 7 lira sınırına kadar tırmandı. 

Dolar saat 18.05 itibariyle 5.8058 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.7668 lira, en yüksek 6.2987 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.4542 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1112 seviyesinde. Gram altın 286.4 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 17.01 seviyesinde.

G7 Zirvesi’nden sonra Çin-ABD arasında ticaret savaşlarının karşılıklı yaptırımlarla devam edeceği beklentisi gelişmekte olan ülkeler açısından önemli risk olarak gösteriliyor.

Stop-Loss Nedir? Stop-Loss Nasıl İptal Edilir?

Stop emirleri açık bir pozisyona ilişkilendirilen bir limit emridir. Stop emirlerinin amacı, işlemlerin aleyhinize gittiği takdirde sizin belirlediğiniz bir fiyatta pozisyonun kapatılmasını sağlamaktır. Stop emirleri, piyasa fiyatı belirlediğiniz stop seviyesine geldiği zaman otomatik olarak uygulanır. Stop emirinizi iptal edebilir ya da değiştirebilirsiniz.

Bu içerikte yazılı bölümler yatırım tavsiyesi değildir.