• ALTIN (TL/GR)
  489,73
  % 0,15
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  321180,193
  % -1,58
 • BIST 100
  1.408,81
  % 0,65

Ay Sonlarında Parası Kalmayanlar Ne Yapmalı?

Ay Sonlarında Parası Kalmayanlar Ne Yapmalı?

Güzel bir bütçe planlaması yaptığınız taktirde paranızı yetirememe gibi bir lüksünüz olmayacak. İyi bir bütçe planlaması yapmadığınız taktirde de ay sonunda beş kuruş paranız kalmadan ne yapacağınızı ve nasıl gün geçireceğinizi düşünüp durursunuz. Bu içeriğimizde ay sonlarını getiremeyenlerin nasıl planlama yapabileceğinizi sizlerle paylaşıyoruz.

Harcamalarınızda Kredi Kartı Yerine Nakit Harcamalar Yapın

Harcamalarınızı kredi kartıyla yapmanın bir çok avantajı olsa da, kart ile harcama yapmanın, cepten nakit çıkarıp yapmaktan daha kolay olduğu bir gerçek. Ne de olsa gözün görmediği, elin dokunmadığı bir parayı harcamak daha kolay oluyor. İşte tam da bu nedenle, karşı koyamadığınız ancak ihtiyacınız da olmayan “zaaf” harcamalarınızı nakit ile yapın. Bunun için bütçenizde o alana ayırdığınız kadar parayı bir zarfa koyun ve ay boyunca o kategorideki harcamalarınızı bu zarftaki parayla yapın. Örneğin abur cubura çok para harcıyorsanız, kendinize belirlediğiniz aylık abur cubur masrafı parasını bir zarfa koyun ve ay boyunca tüm abur cubur masrafınızı yalnızca bu zarftaki parayla yapın.

Paranızı Bankada Değil Cebinizde Taşıyın

Harcamalarınızı kaydedeceğiniz bir telefon uygulaması veya yazarak not edeceğiniz bir harcama defteriniz olsun. Bunu daima yanınızda taşıyın. Diğer aile üyelerinden de aynısını yapmalarını isteyin. Haftalık olarak hep birlikte açıp bakın bakalım o hafta paranız nereye gitmiş, hangileri olmasa da olurmuş, hangi kategorilerde haftalık harcama limitine sadık kalınmış, hangilerinde kalınamamış ve neden… Baktınız o hafta gereksiz harcamalar çoğunlukta. Birbirinizi ya da kendinizi suçlanamayın, bir sonraki hafta hedefinize daha sıkı sarılırsınız!

Faturalarınızı Düzene Koymalısınız

Bütçenize uymanızın en kolay yollarından biri faturalarınızı düzene koymaktan geçiyor. Alın hepsini önünüze, aylık, yıllık abonelikleriniz de dahil. Ailecek faturalardan tasarruf etme planlarınızı konuşun. Aylık, yıllık aboneliklerinizi kontrol edin. Örneğin televizyon aboneliğinizde film paketi varsa ve siz son 3 aydır hiç oradan film izlemediyseniz film paketinizi iptal ettirin. Bütün gün işyerindeyseniz, geceden geceye evde internet kullanıyorsanız, internet paketinizi bir alt pakete geçirmeyi düşünebilirsiniz.

Yeme İçmenizi Planlamalısınız

Bir çok ailede en büyük giderlerin başını gıda alıyor. Özellikle gıda fiyatlarının bir hayli yükseldiği günümüzde, gıda kategorisi büyük önem kazanıyor. Bu kategoriden tasarruf etmek zor gibi görünse de imkansız değil. Ailecek haftalık yemek menüsü yapın. Bu menü çerçevesinde alışveriş listenizi hazırlayın ve fiyat araştırması yaparak alışverişinizi yapın. Gıda alışveriş listenizde mevsim dışı ürünlerin olmamasına özen gösterin.