• ALTIN (TL/GR)
  786,76
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6205
  % -0,23
 • € EURO
  15,2164
  % -0,41
 • £ POUND
  18,3015
  % -0,30
 • ¥ YUAN
  2,1395
  % -0,21
 • РУБ RUBLE
  0,1745
  % -0,30
 • BITCOIN/TL
  504494,459
  % 0,95
 • BIST 100
  %

Aile Bütçesi Nasıl Planlamalıdır? Aile Planlaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Aile Bütçesi Nasıl Planlamalıdır? Aile Planlaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bütçe planlamalarının önemini açıklamamıza gerek bile olmadığını düşünüyoruz. Para biriktirmek ve iyi bir hayat yaşayabilmek için her zaman bütçe planımızı yapmalıyız. Sürekli giderler ile karşılaştığımız bu dünyada ne kadar iyi bir bütçe planı yaparsak o kadar doğru adımlar atabiliriz. Sabit giderler, varsa borç ödemeleri, çocuğun eğitim masrafları, tatiller, özel günler derken, parayı doğru kullanabilmenin yolu bütçe yapmaktan geçiyor.

Kimi zaman harcamaların farkına varmadan ay sonunu getiremeden parayı bitirdiğimiz oluyor. Hele ki sorumluluklarımız varsa, bu durum bizi zora sokabiliyor. Bunun olabildiğince önüne geçmek için ailece oturup bütçe yapmak ve  bütçeye sığarak yaşamaya çalışmak faydalı olur.

Aile bütçesini yapabilmenin temelinde elbette aile içinde parayı konuşabilmek geliyor. Para konusu birçok kişi için mahremdir, ailesiyle birle konuşmak istemez. Oysa, aile içinde para konularında şeffaf olmak, aile bütçesini doğru yapmayı sağlar.

Herkesin kendine göre para harcama alışkanlıkları var. Fakat aynı çatıda altında yaşarken ortak bir bütçe oluşturup buna uyabilirseniz rahat edersiniz.

Alın bir aylık faturanızı, eşinizi de karşınıza alın başlayın gelir gider tablosu oluşturmaya. Ama bunu gergin bir ortamda yaparak daha da zorlaştırmayın. Birbirinize anlayış göstererek zorunlu olanlar dışında ne kadar harcadığınıza bakın.

Örneğin dışarıda çok fazla harcama mı yapmışsınız, karşılıklı konuşarak bunu daha uygun hale getirin. Ya da kıyafet alışverişinde aşırıya kaçtıysanız bir sonraki ay bunu yapmaktan çekinin.

Farkında olmadan yaptığınız harcamalar, yazarak ve üstünde konuşarak daha fazla ortaya çıkar. Bunun için her ay eşinizle bir bütçe planı oluşturun ve gelecek için yatırım yapmaya başlayın. Hem iki kişi bir olunca daha fazla birikim yapar ve geleceğe daha güvenli yaklaşırsınız.